13 sie 2012

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna - z czym to się je?

Źródło: freedigitalphotos.net

Twoje profesjonalne CV zagwarantowało Ci przejście do kolejnego etapu rekrutacji, jakim jest spotkanie z rekruterem. Czy wiesz, czego możesz spodziewać się podczas pierwszej i kolejnych rozmów kwalifikacyjnych u przyszłego pracodawcy? Niżej przedstawiam Ci kilka cennych wskazówek dotyczących pierwszej rozmowy rekrutacyjnej. 


Mówi się: pierwsze koty za płoty… Kiedy rektuter zadzwoni do Ciebie po raz pierwszy, oznacza to, że Twoje CV wywarło na nim wrażenie i wpasowało się w ramy oczekiwań względem danego stanowiska. Zwykle taki telefon stanowi wstęp do całego korowodu sprawdzianów, jakie czekają na Ciebie w kolejnych etapach rekrutacji.
 
Jak się zachować w trakcie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na ton głosu, płynność wypowiedzi i nie przerywać w pół słowa osobie, która do nas dzwoni. Warto też zadbać o to, aby rozmowa nie odbywała się na zatłoczonej ulicy, w sklepie, w środkach komunikacji miejskiej, czy PKP (zwłaszcza w przypadku tych ostatnich istnieje duże ryzyko przerwania połączenia z powodu braku sygnału). Staraj się także nie prowadzić takich rozmów w godzinach pracy – nie jestem do końca przekonana czy Twój obecny przełożony będzie aż tak bardzo tolerancyjny… Lepiej zminimalizować ryzyko wprowadzenia niezdrowej atmosfery.
 
O co koniecznie musisz zapytać umawiającego Cię na spotkanie rekrutera?
Oto lista pytań, które warto zadać:

 1. Ile czasu mam sobie przygotować na rozmowę?
 2. Co powinnam/powinienem zabrać ze sobą?
 3. Z ilu etapów będzie składał się cały proces rekrutacji na stanowisko, o które się ubiegam?
 4. Czy w spotkaniu będą brały udział dodatkowe osoby?
 5. Czy przewidzieli Państwo jakieś testy/ zadania?
 6. Jaki dokładnie jest adres miejsca spotkania?
 7. Do kogo mam się zgłosić lub na czyje nazwisko powołać się na recepcji?
 8. Czy mogę prosić o bezpośredni numer telefonu do Pani/Pana na wszelki wypadek? (To pytanie warto zadać zwłaszcza wtedy, gdy rozmowa kwalifikacyjna odbywać się będzie w mieście, którego nie znamy, podróż będzie trwała kilka godzin i może się zdarzyć z przyczyn losowych spóźnienie; w dobrym tonie będzie powiadomienie o w/w problemach osoby, która nas oczekuje i prawdopodobnie się niepokoi).
 
Czy wiesz coś na temat swojego przyszłego pracodawcy?
To pytanie bardzo często pojawia się w trakcie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Wyjątek stanowią rekrutacje prowadzone przez Biura Rekrutacyjne dla swoich klientów. Wtedy zazwyczaj kandydat poznaje nazwę przyszłego pracodawcy pod koniec pierwszego spotkania z rekruterem lub dopiero wówczas, gdy klient (po zapoznaniu się z profilem kandydata) podejmie decyzję o spotkaniu z nim. Jeśli wiesz, do jakiej firmy wysłałeś swoje CV, warto uzupełnić wiedzę na jej temat. Pamiętaj, że masz o wiele łatwiej niż inni kandydaci kilka dekad temu – Ty masz do swojej dyspozycji Internet a wraz z nim całe morze informacji. Wystarczy tylko poszukać.
 
Spróbuj znaleźć w Sieci odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Kim jest mój przyszły pracodawca (nazwa, wielkość, branża)?
 2. Czym się zajmuje?
 3. Jakie produkty/usługi oferuje?
 4. Jaką posiada opinię wśród konkurentów na danym rynku?
 5. Co odróżnia go od innych firm?
Przygotuj sobie również odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie w tej firmie chcesz pracować. Możesz być pewien, że zostaniesz o to zapytany w trakcie pierwszej rozmowy z pracodawcą.
 
W pierwszej kolejności zajrzyj na stronę internetową przyszłego pracodawcy – tam znajdziesz wiele informacji na jego temat i odpowiedzi na większość w/w pytań. Możesz też sprawdzić profil firmy na portalu społecznościowym (w dzisiejszych czasach większość przedsiębiorstw prowadzi aktywne działania w social mediach) lub firmowego bloga, jeśli takowy istnieje. Dopiero później możesz odwiedzić tzw. strony „o pracodawcach” lub fora internetowe, na których wypowiadają się byli i obecni pracownicy firmy. Jest to bardzo rozległe źródło nieformalnych informacji na temat twojego przyszłego pracodawcy. Pamiętaj jednak, aby wiedzę zdobytą w ten sposób podzielić co najmniej przez cztery. Niestety bardzo często na tego typu forach wypowiadają się sfrustrowani, „obrażeni na pracodawcę” byli pracownicy firmy, którzy często bezmyślnie wyładowują swoje negatywne emocje związane ze zwolnieniem z pracy na forach internetowych i oczerniają ex pracodawców. Może się zdarzyć, że przeczytane przez Ciebie opinie na temat Twojego przyszłego pracodawcy bardzo mocno będą rozmijały się z prawdą – warto zawsze brać na to poprawkę.
 
Czy muszę zabrać ze sobą CV i świadectwa pracy oraz dyplomy?
Jeśli nie zostaniesz o to poproszony, nie musisz w/w dokumentów zabierać ze sobą na spotkanie z rekruterem. Wielu specjalistów, co prawda, jest zdania, że w dobrym tonie jest zabranie CV w wersji papierowej na rozmowę kwalifikacyjną, osobiście jednak uważam, że jeśli tego nie zrobisz, nic wielkiego się nie stanie. Dobrze przygotowany rekruter z pewnością będzie miał Twoje CV przed sobą w trakcie rozmowy. Nie zmienia to faktu, że nie możesz całkowicie o swoim CV zapomnieć. Pamiętaj, że informacje w nim zawarte będą stanowiły oś w/w spotkania rekrutacyjnego. Stracisz wiele w oczach rekrutera, jeśli nie będziesz pamiętał faktów, jakie zawarłeś w dokumentach aplikacyjnych.
 
Dlatego zachęcam Cię do tego, abyś przed wybraniem się na rozmowę kwalifikacyjną, dokładnie przeczytał swój Życiorys (nawet kilka razy dla utrwalenia najważniejszych faktów). Nie zajmie Ci to wiele czasu a oszczędzić może wstydu związanego z nieznajomością własnego CV.
 
Warto też przyjrzeć się swojemu CV pod kątem oczekiwań pracodawcy: porównaj to, co potrafisz z tym, czego poszukuje pracodawca oraz przygotuj listę swoich mocnych i słabych stron i porównaj je z oczekiwaniami, jakie pracodawca określił w ogłoszeniu o pracę (np.: jeśli znajomość języka, to na jakim poziomie, etc.)
 
Przygotuj się do poruszających różne obszary pytań kwalifikacyjnych
Istnieje wiele takich pytań, które praktycznie zawsze zadawane są kandydatom w trakcie rozmowy. Wiele z nich wraz z przykładowymi odpowiedziami możesz szybko znaleźć w Internecie. Myślę, że warto podjąć ten wysiłek w celu gruntownego przygotowania się do rozmowy o pracę (w końcu to jeden z ważniejszych egzaminów w Twoim życiu).
 
Rekruterzy z pewnością skoncentrują się także na Twoim doświadczeniu i posiadanych przez Ciebie kompetencjach – bądź do tego przygotowany. Nie daj się również zaskoczyć nietypowymi pytaniami czy pytaniami niezgodnymi ze standardami(jeśli je poznasz, łatwiej Ci będzie wybrnąć z trudnej sytuacji).
 
Ponadto:

 1. Zadbaj o swój strój – powinien być biznesowy i wyrażać szacunek dla drugiej strony (dess code ma znaczenie).
 2. Pamiętaj o tym, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz – nie zaprzepaść więc szansy.
 3. Zapanuj nad swoim ciałem (postawą, gestykulacją, etc.) – musisz wiedzieć, że komunikacja pozawerbalna odgrywa bardzo dużą rolę również w procesie rekrutacji.
 4. Poznaj listę błędów popełnianych przez kandydatów.
 5. Poznaj listę niedozwolonych pytań rekrutacyjnych
 6. Sprawdź czy posiadasz pożądane przez pracodawcę umiejętności interpersonalne
 
 
Powodzenia!

 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz