15 paź 2012

Pytania rekrutacyjne: ”Jaki powinien być według Pana/Pani idealny szef”


Źródło: freedigitalphotos.net

”Jaki powinien być według Pana/Pani idealny szef” – to jedno z chyba najbardziej podchwytliwych pytań rekrutacyjnych, jakie możesz usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, jak na nie odpowiedzieć?


Zacznijmy od tego, że rekruterzy zadając w/w pytanie kandydatom chcą poznać ich system wartości, preferowane cechy osobowe przełożonego i współpracowników oraz styl pracy. 

Charakteryzując swojego wymarzonego szefa, między wierszami opowiadasz rekruterowi także o sobie. Dzięki temu łatwiej mu jest określić, czy Twoja osobowość pasuje do zespołu i stylu zarządzania, jaki panuje w firmie. Pamiętaj, że w pracy liczą się nie tylko Twoje kwalifikacje, ale też charakter, postawy i wartości. W pracy nieustannie będziesz wchodził w interakcje ze współpracownikami i przełożonym - a zatem to, jaki typ pracy i zarządzania preferujesz, jakim człowiekiem w ujęciu holistycznym jesteś będzie miało nie mały wpływ na przebieg całego procesu rekrutacji.

I dobrze! 

Bo załóżmy, że chciałbyś mieć szefa, który nie wtrąca się w to, w jaki sposób realizujesz swoje obowiązki… Dla rekrutera oznacza to, że jesteś typem osoby samodzielnej, która woli pewne decyzje podejmować autonomicznie, czyli lepiej sprawdzisz się na stanowisku samodzielnym. Idąc zaś tym tropem dalej może okazać się, że totalnie nie odnajdziesz się w środowisku, w którym dominuje tzw. mikrozarządzanie a szef nie daje podwładnym żadnej swobody, nawet w banalnych sytuacjach. Co w konsekwencji będzie miało wpływ nie tylko na Twoją wydajność w pracy, ale również Twoje samopoczucie (a raczej rosnące niezadowolenie i frustracja) oraz relacje z przełożonym. Może się zdarzyć się tak, że będą one nasycone wzajemnym negatywnym nastawieniem a jak wiadomo w szerszej perspektywie nie prowadzi to do niczego dobrego. 

A może wolisz szefa, który będzie dla Ciebie partnerem i oparciem? To również cenna wskazówka dla rekrutera. Oznaczać to może, że lepiej sprawdzisz się w wykonywaniu zadań posiadających z góry opracowany scenariusz ich realizacji. Że wolisz, alby odpowiedzialność za pewne decyzje spadała na innych (np. na przełożonego) a Ty wówczas spokojnie zajmiesz się wykonywaniem swoich obowiązków zgodnie z narzuconym schematem. Taka osoba (w przeciwieństwie do poprzednio omawianej) może świetnie dopasować się do zespołu zarządzanego twardą kontrolującą, ale też udzielającą wsparcia ręką.

Tak czy inaczej, pamiętaj, aby odpowiadając na to pytanie, mówić o Twoich prawdziwych preferencjach, będziesz miał wtedy większe szanse na zdobycie pracy, w której będziesz się dobrze czuł.  

Uwaga:
Nie raz zdarzyło mi się usłyszeć od kandydatów, że chcieliby, aby nowy szef, nie był taki jak ich były czy obecny przełożony. Poproszeni o rozwinięcie tematu, często sami zupełnie bezmyślnie strzelali sobie w kolano, mówiąc o negatywnych cechach swoich kierowników. Radzę unikać takich wpadek. Niestety osobie rekrutującej ciężko później pozbyć się wrażenia, że dana osoba za jakiś czas będzie tak samo źle wypowiadała się na temat kierownictwa firmy, w której właśnie ubiega się o pracę.

Ciekawostka:
Czy wiesz, że wg amsterdamskich badań, jakie były publikowane w "Psychological Science" idealny szef powinien dopasować się do osobowości pracowników? Wychodzi na to, że niekoniecznie powinien on być życzliwy i ugodowy, część respondentów wolała lidera z charakterem, takiego z pazurem. 

Na czym polegało w/w badanie? Otóż, w ramach eksperymentu utworzono czteroosobowe grupy:
 1. Grupa A – składała się z osób charakteryzujących się życzliwym i przyjaznym nastawieniem;
 2. Grupa B – składała się z ludzi buntowniczych, o niskim stopniu ugodowości.
Członkowie Grupy A w sposób bardzo pozytywny reagowali na szefa życzliwego, czyli podobnego do nich samych. Grupa B przeciwnie, wolała gniewnego lidera. Wynik eksperymentu był pewnym zaskoczeniem dla naukowców, którzy przekonani byli, że idealnym przełożonym (szefem na wagę złota) jest dla pracowników osobowość przyjazna i ugodowa.

Cóż... Idealny szef powinien być zarówno świetnym obserwatorem, psychologiem, jak i strategiem; ponadto powinien posiadać otwartą osobowość i umiejętność znalezienia płaszczyzny porozumienia nawet ze skrajnie odmiennymi charakterami (Źródło inf. nt. eksperymentu: naukawpolsce.pap.pl).

Idealny szef – jakie powinien mieć cechy? 

Ugodowy? Łagodny? Wyrozumiały? A może konkretny, stanowczy, wymagający? Zastanów się, z jakimi osobami najlepiej układa Ci się współpraca. Porównaj to ze swoim dotychczasowym doświadczeniem i - voilà - już masz gotową odpowiedź na to pytanie.

Niżej kilka sugestii dotyczących tego, co możesz uwzględnić w swojej odpowiedzi:
 • Idealny szef powinien szanować wszystkich swoich podwładnych i pracowników firmy niezależnie od rangi stanowiska i funkcji, jaką pełnią w firmie. 
 • Dobry szef to taki, który umiejętnie wykorzystuje swoją pozycję i uprawnienia a władza nie służy mu jedynie do straszenia i narzucania swojego zdania.
 • Dobry szef zna się na swojej pracy i na pracy wykonywanej przez swoich podwładnych, dzięki czemu może dać im kredyt zaufania i niezbędną do realizacji zadań swobodę. A poza tym, mając pojęcie o tym, czym zajmują się jego podwładni, będzie potrafił dokonać rzetelnej oceny ich pracy.
 • Szef powinien być wzorem dla pracowników - punktualność, świetna organizacja pracy, sprawiedliwość, etc.
 • Dobry szef to taki, który potrafi dostrzec we mnie potencjał, i tak mną pokierować, by wykorzystać wszystkie moje mocne strony i jednocześnie udoskonalić słabe.
 • Dobry szef to taki, od którego potrafię się uczyć i przy którym mogę się rozwijać, niezależnie od tego, czy jest miły, troskliwy i pyta jak się dzisiaj czuję, ja i moja rodzina.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci właściwie przygotować się do odpowiedzi na pytanie dotyczące Twoich oczekiwań względem idealnego szefa…

Powodzenia!

1 komentarz :

 1. Cóż, pytanie do najłatwiejszych nie należy, ale myślę, że każdy z nas ma w głowie obraz szefa, dla jakiego chciałby pracować. Niestety, w swojej karierze nie natrafiłam jeszcze na takiego, więc postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i założyłam biznes. Dzięki ifirma.pl moja praca staje się naprawdę przyjemna i nigdy nie chciałabym wrócić na etat :)

  OdpowiedzUsuń