8 wrz 2012

Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w sierpniu 2012?

Według najnowszych danych MPiPS dotyczących sierpnia 2012: szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca sierpnia br.) wyniosła 12,4%. Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2012 w porównaniu z lipcem 2012 wzrosła o 12,6 tys. osób (tj. o 0,6%).

Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2012 r. wyniosła 1 965,8 tys. osób - czyli wyraźnie widać wzrost o 12,6 tys. osób (tj. o 0,6%) w porównaniu z końcem lipca 2012 (prawdopodobnie jest to wynikiem wyciszania się sezonu i prac sezonowych, oraz przeprowadzonych przez wiele przedsiębiorstw zwolnień). Dla przykładu w tym samym czasie w poprzednim roku liczba bezrobotnych spadła o 7,8 tys. osób (tj. o 0,4%). 


Niestety w dalszym ciągu widzimy utrwalające się spowolnienie rynku pracy, przekładające się na w/w wskaźniki bezrobocia w naszym kraju. Odnotowany w sierpniu 2012 wzrost bezrobocia porównać można do wskaźników z sierpnia 2009 (czyli roku, w którym był najwyższy wzrost liczby bezrobotnych).

SPADEK vs WZROST STOPY BEZROBOCIA
Jak wynika ze sprawozdań MPiPS względny (procentowy) wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 15-tu województwach, przy czym najsilniejszy w województwie: 
 • mazowieckim (o 1,3%, tj. 2,4 tys. osób)
 • pomorskim (o 1,3%, tj. o 1,3 tys. osób)
 • podkarpackim (o 1,1%, tj. o 1,5 tys. osób)
 • świętokrzyskim (o 1,1%, tj. o 0,9 tys. osób).

Jedynie w województwie wielkopolskim odnotowano spadek liczby bezrobotnych – o 0,5 tys. osób, czyli o 0,4% (podsumowując, można stwierdzić, że w/w województwo pod względem zatrudnienia wyróżnia się na tle innych wysoką pozycją).

W sierpniu  br. wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,1  do 0,2  punktu procentowego) odnotowano w 10-ciu województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,2 punktu) miał miejsce w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim. .

NAJNIŻSZA VS NAJWYŻSZA STOPA BEZROBOCIA
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 2012 12,4%. W porównaniu do lipca wzrosła o 0,6 punktu procentowego.

W 6-ciu województwach (dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się.   


Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,1%) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa  w województwie warmińsko-mazurskim ( 19,3%)


LICZBA WOLNYCH MIEJSC PRACY I MIEJSC AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ ZGŁOSZONYCH PRZEZ PRACODAWCÓW DO URZĘDÓW PRACY
2012
2011
SIERPIEŃ 2012 – 74,7 tys.

W porównaniu do lipca 2012 wzrost o 10,4 tys. czyli o 16,1%
SIERPIEŃ 2011 - 72,6 tys.

W porównaniu do lipca 2011 wzrost o 9,5 tys. czyli o 15%

PODSUMOWANIE:
Paradoksalnie, pomimo wzrostu liczby bezrobotnych, zaobserwowano wzrost wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w sierpniu 2012 roku aż w 15-tu województwach (poza województwem śląskim, gdzie wystąpił spadek ofert pracy o 1,4%) i oscylował w przedziale 35,1% do 3,7% (najwyższy w województwie podlaskim i najniższy w województwie wielkopolskim).


 Źródło: MPiPS

6 komentarzy :

 1. Mimo wszystko bezrobocie wciąż jest spore. A firmy niechętnie przyjmują młodych, niedoświadczonych. I pomyśleć, że w przyszłym roku kończę studia mgr, ale obawiam się właśnie, czy znajdę jakieś zatrudnienie na rynku pracy. W takim wypadku, obecnie chyba najlepiej jest postawić na swój biznes, aczkolwiek to zapewne też trzeba umieć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawda... niechętnie przyjmuje się do pracy młodych i niedoświadczonych (co innego na staż, czy bezpłatne praktyki), ale tak samo rzecz się ma z osobami w wieku 50+ niestety... Własna działalność też nie zawsze daje oczekiwane rezultaty - w końcu trzeba znaleźć grupę docelową swoich usług czy produktów a to również nie jest prosta sprawa - no i kolosalne podatki (choć w początkowym okresie możesz liczyć na ulgi w stałych opłatach).

  Postaraj się, jeśli to możliwe zdobyć jak największe doświadczenie do końca studiów - praktyki, staże, wolontariat... to będą Twoje atuty.

  OdpowiedzUsuń
 3. W ostatniej linijce procenty nie wyglądają przekonująco: od 35,1 do 3,7?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy zauważyłeś, że chodzi o wzrost ofert pracy a nie bezrobocia.
   I tak, najwięcej ofert pojawiło się w woj. podlaskim a najmniej w wielkopolskim (gdzie odnotowano ich wzrost o 3,7%), dokładnie tak, jak mówi raport MPiPS.

   Usuń
  2. Pewnie mi się pomieszało, myślałem, że przecinki w tych liczbach Ci się pomyliły.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Czujność to podstawa :)
   A komentarze dają poczucie, że ktoś czyta mojego bloga niebezkrytycznie.

   Usuń