29 paź 2012

Pytania rekrutacyjne: "Dlaczego Pan/Pani myśli o zmianie pracy?"


Źródło: freedigitalphotos.net

Idąc na spotkanie rekrutacyjne musisz być przygotowany na wszystko, łącznie z pytaniem o powody poszukiwania nowej pracy. W dzisiejszym artykule powiem Ci, jak zgrabnie i dyplomatycznie poradzić sobie z tym tematem.


Zacznijmy od powodów, dlaczego pracodawcy tak szczegółowo wypytują kandydatów nie tylko o kwestie merytoryczne dotyczące danego stanowiska a również takie czynniki jak m.in. źródła ich decyzji zawodowych, etc. Przede wszystkim jednym z kluczowych oczekiwań względem przyszłego pracownika jest jego motywacja do pracy (im większa, tym lepiej).

Osoba dobrze zmotywowana, wiedząca, czego oczekuje, świadoma swoich wyborów życiowych, swoich wad i zalet, osoba merytorycznie przygotowana do pełnienia określonej funkcji stanowi dla pracodawcy cenny nabytek. Z drugiej strony widmo zatrudnienia kandydata, który sam nie wie, czym chciałby się w życiu zajmować lub szuka czegokolwiek na tzw. przetrwanie (z odgórnym założeniem, że kiedy tylko pojawi się coś lepszego, rzuci w trzy diabły nowo podjętą pracę), często spędza pracodawcy sen z powiek.

Zauważ, że proces rekrutacji a następnie wdrożenia nowej osoby do pracy wymaga od firmy pewnych nakładów w postaci czasu, energii i środków finansowych – a zatem nie odbywa się to bezkosztowo (tym bardziej, jeśli nowo zatrudniona osoba w krótkim czasie zdecyduje się na odejście, te koszty będzie trzeba ponieść po raz kolejny i następy, jeśli wciąż pracodawca lokować je będzie w nazwijmy to „niewłaściwych” pracownikach). 

Nie powinno więc właściwie nikogo dziwić, że pragnąc zminimalizować potencjalne straty z takim ryzykiem związane, pracodawca będzie zadawał szereg pytań osobom ubiegającym się o pracę w jego przedsiębiorstwie. Możesz być pewny, że na podczas pierwszego bądź drugiego spotkania rekrutacyjnego padnie sakramentalne pytanie o przyczyny poszukiwania przez Ciebie nowej pracy. Twoja odpowiedź może być dla pracodawcy potencjalną wskazówką dotyczącą tego, co może spowodować, że i od niego zechcesz odejść – to raz. A dwa – czego powinien unikać lub jakie warunki Ci zapewnić, byś nawet o tym nie pomyślał. Tu jakby już od danego pracodawcy zależy, którą z w/w alternatyw będzie się kierował.

Dlatego właśnie tak ważne jest, abyś przygotował sobie autentyczną, ale dyplomatyczną, dobrą marketingowo i PR-owo odpowiedź.  
Oto kilka przykładowych „bezpiecznych” odpowiedzi:
 1. Pragnienie dalszego rozwoju (nie zapomnij skonkretyzować, co dla Ciebie ten rozwój oznacza, w przeciwnym razie okrągłe i gładkie hasło rozwój pobrzmiewać będzie pustym echem, a nawet może zdradzić tzw. ukryte dno, czyli skrywane czasem trudne do opowiedzenia, bolesne lub zwyczajnie przykre powody chęci zmiany pracy, które nie nadają się na okoliczność rekrutacji, gdyż mogą zachwiać Twoim wizerunkiem).
 2. Poszukiwanie nowych obszarów do realizacji – inny rodzaj stanowiska, nowe obowiązki, chęć sprawdzenia się w nowej branży, etc.
 3. Powołanie się na zdobyte doświadczenie i umiejętności czy wiedzę (np. ukończenie przydatnych kursów, studiów, etc.) i chęć wykorzystania tych zdolności w pracy, co np. było/ jest niemożliwe w Twoim aktualnym miejscu pracy.
 4. Powołanie się na swoje osiągnięcia zawodowe, w szczególności związane z trudnymi sytuacjami czy dużymi lub znaczącymi projektami i chęć awansu (np.: otrzymania większej odpowiedzialności, przywilejów, dostępu do bardziej skomplikowanych projektów, ale też awansu finansowego), w związku z poczuciem, że stać Ciebie na bardzo dużo. Ale nie takie abstrakcyjne „bardzo dużo” a konkretne, wylistowane... Pamiętaj: Nie ma nic zdrożnego w odpowiedzi „ciekawa praca za lepsze pieniądze”, ale w przypadku, kiedy głównym czy jedynym motywatorem do zmiany pracy jest chęć osiągania wyższych dochodów warto przedstawić swojemu przyszłemu pracodawcy argumenty, dlaczego to Ty właśnie będziesz cennym nabytkiem dla jego firmy. Wówczas unikniesz sytuacji, w której może on zacząć postrzegać Cię jako osobę pazerną o materialistycznym usposobieniu. Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że temat pieniądza wciąż jeszcze podczas rekrutacji prowadzonych w naszym kraju to niemal temat tabu. Zmiany na tym polu zachodzą powoli, zatem, póki co, należy się dostosować do ogólnie panujących realiów.
Niestety zazwyczaj nie da się powiedzieć całej prawdy o powodach, które skłoniły Cię do szukania nowej pracy – szczególnie, jeśli leżą one po stronie pracodawcy (i nie mówię tu o likwidacji stanowiska, upadłości firmy czy innych tego typu historiach, a raczej np. o konfliktowej atmosferze panującej w firmie czy dziale, mobbingu ze strony przełożonego lub współpracowników, ingerencji pracodawcy w Twoje osobiste sprawy, etc.). Zasadniczo pracodawcy nie lubią, gdy kandydaci źle mówią o swoich obecnych firmach, nawet, jeśli nawet jeśli obiektywnie rzecz biorąc racja leży po ich stronie... Doradzam raczej ostrożność i ogromną wstrzemięźliwość w wyrażaniu krytyki na temat swojego byłego czy jeszcze aktualnego szefa – ale oczywiście co zrobisz, zależy od Ciebie.

Rekrutujący oczywiście oczekuje prawdy, ale też i umiaru oraz dyplomacji.  
Oto lista kilku przykładowych powodów zmiany pracy, których pracodawca nie oczekuje:
 1. Konflikt z przełożonym.
 2. Znudzenie dotychczasowymi obowiązkami.
 3. Chęć sprawdzenia jak jest gdzie indziej.
 4. Rozczarowanie obecną pracą (obowiązkami, atmosferą, wynagrodzeniem, etc.).
 5. Niekompetencja szefa.
 6. Nieudolne zarządzanie firmą.
 7. Nagradzanie wg klucza osobistych sympatii i antypatii a nie wyników pracy.
 8. Niewypłacanie wynagrodzenia za nadgodziny.
 9. Łamanie prawa przez pracodawcę.

To tylko przykładowe powody zmiany pracy, które nie wyglądają dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlaczego? Mówiąc o konflikcie w obecnym miejscu pracy budujesz sobie wizerunek kandydata konfliktowego i nie umiejącego dostosować się do otoczenia.

Pamiętaj: jak świat światem, ludzie zmieniali, zmieniają i zmieniać będą prace - w obecnych czasach nawet coraz częściej. Takie trendy panują na rynku pracy i pracodawcy z reguły biorą na nie poprawkę a zadając pytanie o powody zmiany pracy, chcą uzyskać jak najwięcej informacji w celu wyeliminowania potencjalnych osób konfliktowych, niepotrafiących się dostosować, niezdolnych do kooperacji, czy np. posiadających kryminalną przeszłość, która może kłaść się cieniem na ich wynikach (zwłaszcza w zawodach, w których nienaganny wizerunek i nieposzlakowana opinia ma duże znaczenie).

1 komentarz :

 1. Dobre przykłady tzw. "bezpiecznych" odpowiedzi, ale z tym rozwojem to bym uważała, bo jest to zazwyczaj pusty frazes, który może powiedzieć każdy. Dobrze brzmi ta chęć sprawdzenia się na nowym stanowisku i w nowym środowisku :) Poza tym odpowiednie szkolenia dla firm są w stanie przygotować takiego rekrutera, aby zadawał odpowiednie pytania, żeby odkryć prawdziwe oblicze osoby, której CV nas zainteresowało. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń