20 maj 2012

Jak się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej on-line?

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej on-line tak samo jak podczas tradycyjnego wywiadu twarzą w twarz rekruter będzie zwracał uwagę zarówno na treść naszych wypowiedzi, jak i wszelkie pozostałe komunikaty nadawane niewerbalnie (ton głosu, mowa ciała, postawa, gestykulacja etc.).


Do wywiadu on-line należy przygotować się dokładnie tak samo jak do rozmowy kwalifikacyjnej w siedzibie pracodawcy, który zwrócił uwagę na naszą kandydaturę. Warto zatem  przypomnieć sobie najważniejsze pozycje z naszego CV oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat firmy (jaka branża, czym się zajmuje, gdzie znajduje się siedziba, etc.).

Koniecznie również postarajmy się odświeżyć sobie treść ogłoszenia o pracę, na które składaliśmy swoją aplikację (nazwę i opis stanowiska, oczekiwania względem kandydatów, etc.). Wszystko to pomoże nam w lepszym zaprezentowaniu swojej osoby i komunikacji z rekruterem.

Pamiętajmy też o:
  1. biznesowym stroju
  2. kontakcie wzrokowym (jako że obraz z kamery nieco zniekształca przekaz, warto zapamiętać prosty trik: otóż, aby nasz rozmówca miał wrażenie, że utrzymujemy z nim kontakt wzrokowy, wystarczy patrzeć bezpośrednio w oko naszej kamerki, zamiast na obraz rekrutera na naszym monitorze)
  3. wyważonej gestykulacji i mowie ciała (tu znowu warto przypomnieć zasadę „im mniej, tym lepiej” zwłaszcza w przypadku słabszego łączą, które może nie nadążyć z przekazywaniem szybko zmieniającego się obrazu, czy wręcz zniekształcić go; co w konsekwencji może mieć niekorzystny wpływ na odbiór naszej osoby przez rekrutera)
  4. poważnym podejściu do tego typu rozmowy i szacunku dla osoby znajdującej się po drugiej stronie monitora (nie zakładajmy nóg na stół, dzieci czy zwierzęta zostawmy w innym pokoju, by nie rozpraszały nas i rekrutera, nie  gotujmy w tym czasie obiadu, by ograniczyć prawdopodobieństwo konieczności wybiegnięcia w trakcie rozmowy do kuchni w celu ratowania przypalającego się dania, etc.).
Rekrutacja on-line, czy tego chcemy czy nie, powoli staje się coraz bardziej powszechną metodą selekcji kandydatów do pracy.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom będziecie wiedzieli, jak postąpić w sytuacji, kiedy i Wy pierwszy raz w życiu zamiast tradycyjnego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie pracodawcy, otrzymacie zaproszenie do rozmowy za pomocą Skype'a.  

Powodzenia!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz