Źródło: freedigitalphotos.net |
Z pewnością zgodzicie się ze mną, że w dzisiejszych czasach należy starannie wykorzystać każdą możliwość na jak najlepsze zaprezentowanie swojej kandydatury na stanowisko, o które będziemy się ubiegać.
CV, jako nasza wizytówka, może zwiększyć lub całkowicie pogrzebać nasze szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Czy wiecie, jak "podrasować" swoje CV, by wyglądało profesjonalnie i na skrojone na miarę oczekiwań potencjalnego pracodawcy?
Niedawno zostałam poproszona o opatrzenie swoim komentarzem tekstu, którego treść może przydać się Wam w trakcie komponowania dokumentów aplikacyjnych.
-------------------------------------------------------------------
Na co zwracać uwagę dopasowując curriculum vitae do ogłoszenia?
Jestem zdania (i nieustannie to przypominam osobom, które zwracają się do mnie o pomoc), że należy przykładać szczególną uwagę do tego, w jaki sposób skomponujemy swoje dokumenty aplikacyjne tak od strony technicznej, jak i merytorycznej. Warto zatem je uatrakcyjnić, uwypuklając w nich doświadczenie, umiejętności czy osiągnięcia, które potencjalny pracodawca uważa za kluczowe na danym stanowisku i na nich będzie koncentrował się w trakcie filtrowania otrzymanych aplikacji.
Często słyszę pytanie: „Skąd wiadomo, czego oczekuje od nas pracodawca?” Z reguły wszystko określone jest w ogłoszeniu o pracę, dlatego warto je uważnie przeczytać. Profil branżowy pracodawcy dostarczy nam również wartościowych wskazówek. Oczywiście zdarzają się ogłoszenia niejawne czy rekrutacje zlecane agencjom doradztwa personalnego – wówczas, musimy skupić się na treści ogłoszenia. A na podstawie takiej szybkiej analizy możliwe jest wyróżnienie tych punktów, które są zgodne z naszym doświadczeniem i wymaganiami stawianymi przez firmę. Warto kluczowe kwalifikacje wymienić już na samym początku CV, czyli w tzw. profilu zawodowym (to z pewnością zwróci uwagę rekrutera i zachęci go do przeczytania całej aplikacji). Zareklamujmy się więc tutaj i pokażmy, co potrafimy.
Ale uwaga: nie warto przepisywać słowo w słowo treści ogłoszenia, ani koloryzować CV. Braki w doświadczeniu zostaną błyskawicznie odnotowane przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powodzenia!
-------------------------------------------------------------------
Zachęcam Was gorąco do przeczytania całego artykułu pt.: "Jak napisać curriculum vitae dopasowane do ogłoszenia?" Miłej lektury i podzielcie się ze mną swoimi przemyśleniami w tym aspekcie.
W zupełności się zgadzam, z tym, że teraz wiele firm korzysta także z narzędzi jakimi są np. http://hrwizard.eu a do takich nie tak łatwo się przygotować. Trzeba po prostu się na czymś znać i mieć kwalifikacje.
OdpowiedzUsuńOliwio, uważam, że to bardzo dobrze, iż coraz więcej pracodawców zaczyna korzystać z dodatkowych narzędzi rekrutacyjnych dostępnych na rynku. Czy to będzie rozmowa, test, Assessment Center, wywiad pogłębiony czy behawioralny, koszyk zadań, etc. - każde z nich z osobna lub w miksach da pracodawcy pewną informację zwrotną na temat kandydata. A na podstawie takiej analizy łatwiej podjąć decyzję o zatrudnieniu. Dlatego, fakt, warto umiejętnie korzystać z dostępnych pomocy.
UsuńMasz rację, że nie warto koloryzować w CV, bo to zostaje łatwo wykryte. Na rozmowie wystarczy zapytać ;) a kłamstwo szybko zostaje zauważone. Wiem to z własnego doświadczenia, a pracowałam kiedyś na stanowisku rekrutera. Często też stosowaliśmy HR strategiczny w firmach, ale to już jest wyższa szkoła jazdy (jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś w tym temacie przejdź). To bardzo fajna praca, ale nie każdy się do niej nadaje, niestety. Do mnie natomiast pasowała :)
OdpowiedzUsuń