28 wrz 2014

6 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę tuż przed rozmową kwalifikacyjną


Rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem wywołującym u wielu z nas silne emocje. Stres z nią związany może wpłynąć znacząco na nasze zachowanie i zniweczyć nasze starania i chęć zaprezentowania się w jak najlepszym świetle. Nikogo nie powinno to jakoś specjalnie dziwić, w końcu to od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zależą dalsze losy kandydata. A zatem to, jak zaprezentujemy się podczas tej jednej próby, będzie miało wpływ na decyzję odnośnie naszego zatrudnienia.

Dziś chcę Wam przedstawić kilka zagadnień, nad którymi warto popracować przed rozmową kwalifikacyjną, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i wzmocnić swoją pozycję poprzez wpływ na swoje podejście do w/w wydarzenia.  

Z pewnością wiele razy słyszeliście o tym, że odpowiednie przygotowanie odgrywa kluczową rolę w procesie ubiegania się o pracę. I tak jest w rzeczywistości. Otóż, dla wielu pracodawców będzie to pierwszą wskazówka dotyczącą Waszego profesjonalizmu. Zdecydowanie warto więc zadbać o to, by w określonym momencie zdać ten pierwszy test bez problemów. Skoro już zaproszono Was na rozmowę - pierwszy sukces macie za sobą, ale nie warto spoczywać na laurach. Aby dobrze wypaść podczas spotkania rekrutacyjnego, należy gruntownie przygotować się to umówionej rozmowy o pracę. 

Dziś powiem Wam, na co należy zwrócić szczególną uwagę tuż przed umówionym terminem. Mam nadzieję, że pomoże to Wam zapanować nad stresem i upewnić się, że zrobiliście wszystko, co w Waszej mocy, by zaprezentować się z jak najlepszej strony podczas indywidualnego spotkania z być może przyszłym pracodawcą. 


1. WYGLĄD

Zacznijmy od rzeczy z pozoru najbardziej prozaicznej a jednak mającej wpływ na efekt tzw. pierwszego wrażenia: wygląd zewnętrzny.  Niezwykle istotne jest, aby dzień przed rozmową kwalifikacyjną poświęcić swój czas na dobór stosownego do okazji stroju. Jak już wspominałam przyszły pracodawca podda ocenie nie tylko Wasze kompetencje, ale zwróci również uwagę na to, jak wyglądacie. Dlatego warto jeszcze raz zrewidować planowany na tę okazję strój. Czy jest czysty i wyprasowany, czy nie ma wystających nici, pourywanych gdzieś guzików lub guzików wiszących na ostatniej nitce (może grozić to nieestetycznym ich odpadnięciem np. w trakcie kulminacyjnego momentu spotkania z rekruterem i wytrącić Was z rytmu, zachwiać Waszą pewnością siebie). Sprawdźcie też prezencję Waszych butów - może wymagają pastowania i polerowania. Warto zadbać o takie detale. Osoba, z którą się spotkacie na pewno zwróci też uwagę na Waszą fryzurę, dłonie i paznokcie a także makijaż i dodatki (drogie panie, pamiętajcie o tym, by były dyskretne). 


2. WIEDZA NA TEMAT PRZYSZŁEGO MIEJSCA PRACY

Jeśli nie udało Wam się "prześwietlić" przyszłego pracodawcy jeszcze przed wysłaniem swojej aplikacji teraz macie ostatnią szansę na nadrobienie zaległości w tym obszarze.

Uwaga: Znajomość firmy, w której chcecie podjąć pracę, może pozytywnie wpłynąć na postrzeganie Wasz wizerunek w oczach rekrutera.

Po pierwsze, zacznijcie od odwiedzenia strony internetowej przedsiębiorstwa. Znajdziecie tam wiele cennych informacji na temat historii firmy, obszaru działalności, osiągnięć, zasięgu, etc. Warto też znaleźć jakieś publikacje na jej temat - pomoże to Wam w zdobyciu szerszej wiedzy i zbudowaniu opinii o przyszłym pracodawcy. Posiadanie takich informacji zadziała na Waszą korzyść zwłaszcza w sytuacji, gdy osobą rekrutującą będzie prezes.

Oczywiście w dzisiejszych czasach outsorcingu*** pewnych procesów rekrutację na dane stanowisko może prowadzić Agencja Doradztwa Personalnego i w takiej sytuacji awykonalne będzie zdobycie wiedzy na temat przyszłego pracodawcy. Przynajmniej nie na pierwszą rozmowę... Niemniej, jeśli Wasza kandydatura spotka się z uznaniem ze strony pracodawcy, tak czy inaczej w końcu poznacie jego tożsamość i będziecie mieli okazję zaprezentować się mu osobiście - wtedy na pewno przyda się Wam wiedza na temat przyszłego miejsca pracy. Więcej na ten temat znajdziecie w innym moim artykule: Pytania rekrutacyjne: "Co Pan/Pani wie o naszej firmie?" 


3. PRÓBA OKREŚLENIA SCENARIUSZA ROZMOWY I PRZETRENOWANIE JEJ

Jasne, że nie jesteście w stanie w 100% przewidzieć tego, jak potoczy się dana rozmowa kwalifikacyjna. Możecie jednak podjąć próbę przewidzenia pytań, jakie mogą paść podczas takiego spotkania. W tym celu możecie np. spisać wszystkie takie hipotetyczne pytania na kartce a następnie na nie odpowiedzieć (w myślach, na kartce, a najlepiej na głos przed lustrem - dzięki temu będziecie mogli przy okazji skorygować pewne mankamenty Waszej wypowiedzi jak np. ton głosu, nadmierna gestykulacja czy mimika).

Na pewno rekruter prześledzi Wasze CV i będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej na temat ścieżki Waszej kariery zawodowej, może zapytać o obowiązki na poszczególnych stanowiskach, zakres odpowiedzialności, sukcesy i porażki, trudne momenty. Często też pada pytanie o motywację: do pracy, do pokonywania trudności, no i oczywiście co skłoniło Was do ubiegania się o pracę na tym konkretnym oferowanym przez pracodawcę stanowisku i czym sugerowaliście się przy wyborze firmy. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie odpowiedniego uzasadnienia - wbrew pozorom dla pracodawcy może mieć to ogromne znaczenie. 

Pytanie o oczekiwania finansowe pojawia się najczęściej pod koniec spotkania rekrutacyjnego - warto być na nie przygotowanym.

Pamiętajcie, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą też pojawić się tzw. nietypowe pytania (warto wyszukać ich listę w Internecie i choć poznać ich tematykę, by uniknąć choć wyrazu osłupienia na twarzy, kiedy się owo pojawi). 

Choć nasz krajowy rynek pracy nieustannie rozwija się i staje coraz bardziej profesjonalny zdarza się, niektórym pracodawcom (być może z braku elementarnej świadomości przepisów prawa) popełnić gafę w postaci zadania jednego lub kilku niedozwolonych pytań - również i na te okoliczność należy się odpowiednio przygotować. Dlatego zachęcam Was do lektury mojego artykułu: Niedozwolone pytania rekrutacyjne - jak się przed nimi bronić? 

I najważniejsze: starajcie się odpowiadać na pytania szczerze, gdyż prędzej czy później wypłynie Wasza nieszczerość i mocno zachwieje skrzętnie przez Was budowanym wizerunkiem profesjonalisty.  


4. JAK POKONAĆ PARALIŻUJĄCY LĘK PRZED ROZMOWĄ KWALIFIKACYJNĄ

Jak już wspominałam, rozmowa kwalifikacyjna jest dla nas momentem próby, wiąże się z nią wiele emocji, których przed jej doświadczeniem możemy sobie nawet nie uświadamiać. Warto dowiedzieć się, jakie lęki mogą towarzyszyć kandydatowi przed i w trakcie w/w wydarzenia.  

Wiele osób postrzega rozmowę kwalifikacyjną przez pryzmat jednostronnego przesłuchania. Nic bardziej mylnego... Spójrzcie na to z innego punktu widzenia: spotkanie rekrutacyjne daje okazję zarówno pracodawcy jak i aplikantowi "wybadać się nawzajem". Wy jako kandydaci też przecież oceniacie przyszłego pracodawcę: jego podejście do Was, środowisko danej firmy, kulturę organizacji, etc. I dopiero na tej podstawie możecie ewentualnie zdecydować czy na pewno chcecie w takiej firmie i z takimi ludźmi pracować. To proces dwustronny. Czy na pewno więc warto aż tak bardzo stresować się rozmową kwalifikacyjną? 

Jeśli jednak wciąż czujecie pewną obawę związaną ze spotkaniem rekrutacyjnym warto zadbać o zniwelowanie poziomu stresu. Na pewno pomocne będzie przetrenowanie na sucho takiej rozmowy - możecie zrobić to sami przed lustrem lub poprosić kogoś bliskiego o wystąpienie w roli rekrutera. 

W przypadku silnego stresu warto zastosować techniki relaksacyjne, które pomogą w zrównoważeniu Waszego stanu emocjonalnego do czasu wyznaczonego terminu spotkania (np. medytacja, muzyka relaksacyjna, etc.). 

Uwaga: Pamiętajcie o wypoczynku. Długi i dobry sen zapewni Wam następnego dnia trzeźwy umysł, dzięki temu będziecie w stanie myśleć bardziej przytomnie i szybciej reagować na bodźce zewnętrzne a co za tym idzie z pewnością lepiej poradzicie sobie z rozmową o pracę. 


5. PUNKTUALNOŚĆ

Dobrze jest opracować wcześniej sposób dojazdu na miejsce rozmowy. Pozwoli Wam to uniknąć dodatkowego stresu związanego z obawą, że zabłądzicie lub nie zdążycie na czas. 


6. POZYTYWNE NASTAWIENIE

I na koniec najważniejsze: "szklanka zawsze jest do połowy pełna". Pamiętajcie o myśleniu pozytywnym i co najważniejsze: zaufaniu do siebie, gdyż to również będzie rzutowało na sposób, w jaki poradzicie sobie na spotkaniu rekrutacyjnym.

Aby wprowadzić się w lepszy nastrój na rozmowę kwalifikacyjną, warto zaplanować sobie dzień wcześniej to, co będziecie robić następnego dnia przed rozmową. Zaplanujcie go tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niemiłych sytuacji. Postarajcie się zmaksymalizować pozytywne chwile. Wieczorem przeczytajcie dobrą książkę, spotkajcie się z przyjaciółmi, czy obejrzyjcie ulubiony film lub przygotujcie sobie miłą kąpiel z bąbelkami (wszystko to, co daje Wam radość). 

A jak zaplanować poranek? Cóż zastanówcie się dzień wcześniej, co lubicie robi i róbcie same przyjemne rzeczy przed umówionym spotkaniem kwalifikacyjnym. Odpuście sobie załatwianie spraw urzędowych, nie słuchajcie wiadomości - słowem: nie dajcie się zirytować.   

Pozytywne nastawienie, optymizm i uśmiech zdecydowanie pomagają w stworzeniu lepsze pierwszego wrażenia – a to już spora część sukcesu rekrutacyjnego. Oczywiście należy wziąć pod uwagę ewentualną porażkę, ale podejść do niej z dystansem i potraktować ją jako kolejne doświadczenie, które może Was czegoś nauczyć.


Powodzenia!





____________________________
***Outsourcing polega na przekazywaniu zadań, funkcji, projektów i procesów do realizacji firmie zewnętrznej.


2 komentarze :

  1. Tutaj https://cvwork.pl/jak-przygotowac-sie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej jest też bardzo ciekawy tekst, który można przeczytać, żeby lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zrozumieć na co warto zwracać uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Play Free Casino Games From Microgaming - Drmcd
    Learn more about 이천 출장샵 the best 익산 출장안마 casino games from Microgaming and get free 경주 출장안마 bonuses to 전라북도 출장마사지 play on your PC, Android or 원주 출장마사지 Mac. Play the best slots and table games online.

    OdpowiedzUsuń